OSIEDLE MIESZKANIOWE W MARKACH PRZY UL. OKÓLNEJ - PROJEKT KONKURSOWY

Pracownia architektury A1 2009 r.
Paweł Łuszcz, Piotr Stefański, Monika Karpińska
1.      ANALIZA URBANISTYCZNA
Projektowany zespół budynków mieszkalnych zlokalizowany jest w Markach przy ulicy Okólnej na działkach o numerach ewidencyjnych 52/4, 30/3, 53. Tworzą one niezabudowany i pozbawiony drzewostanu teren sąsiadujący po stronie północno-wschodniej z osiedlem pięciokondygnacyjnych budynków wielorodzinnych z lat 70 –tych XX w. oraz ze zróżnicowaną i rozproszoną zabudową jednorodzinną od strony południowej i wschodniej.
Dojazd do działki zapewnia ulica Okólna. Wjazd na teren zlokalizowano od tej ulicy na działkę o nr ew. 53 , która zgodnie z wytycznymi inwestora nie jest przeznaczona do inwestowania kubaturowego. Wewnętrzna droga dojazdowa obsługuje wjazdy do dwóch poziomów garażu. Przewidziano odrębne wjazdy i wyjazdy jednopasmowymi pochylniami na obydwa poziomy garażu oraz bezpośredni wjazd na poziom antresoli garażu. Wzdłuż dojazdu zlokalizowano odkryte stanowiska postojowe.
Dwukondygnacyjny garaż z antresolą stanowi podstawę, na której ustawiono trzy budynki ośmiokondygnacyjne (siedem kondygnacji mieszkalnych) o poszerzonych pięciokondygnacyjnych korpusach, które nawiązują wysokością do sąsiedniej zabudowy wielorodzinnej. Pomiędzy budynkami, na płycie garażu, zaprojektowano zielone dziedzińce przeznaczone na place zabaw i strefę rekreacyjną.
2.      FUNKCJA
Projektowany zespół mieszkaniowy stanowią trzy ośmiokondygnacyjne budynki połączone wspólnym dwukondygnacyjnym garażem z antresolą, którego pierwszy poziom stanowi parter budynku, natomiast drugi poziom został zlokalizowany w kondygnacji piwnic. Dla maksymalnego wykorzystania pojemności garażu na poziomie -2 przewidziano antresolę.
Pierwsze pięć kondygnacji zawiera większe mieszkania, co skutkuje rozszerzeniem tych kondygnacji w stosunku do dwóch najwyższych pięter. Takie potraktowanie bryły podyktowane było dążeniem do dopasowania skali projektowanego zespołu mieszkaniowego do istniejącej zabudowy.
Komunikację w każdym z trzech budynków zapewnia klatka schodowa oraz dwa dźwigi (osobowy i osobowo – towarowy).
Na każdym piętrze zlokalizowano od 4 do 8 mieszkań w układzie rozkładowym z oświetleniem południowo - wschodnim lub południowo – zachodnim. W poziomie parteru od strony ulic przewidziano usługi oraz wejścia do klatek schodowych, a także pomieszczenia gospodarcze i komórki lokatorskie. Na dachach budynków zlokalizowano w formie nadbudówek pomieszczenia techniczne mieszczące kotłownie gazowe i wentylatory wentylacji mechanicznej.
  
3.      WYKOŃCZENIE ZEWNĘTRZNE I WEWNĘTRZNE.
Elewacja budynku do poziomu piątego piętra pokryta zostanie tynkiem strukturalnym drobnoziarnistym, powyżej zastosowano płyty elewacyjne Euronit. W części parterowej przewiduje się zastosowanie okładziny z gresu polerowanego na ruszcie systemowym. Zaprojektowano stolarkę okienną PCV w kolorze szarym, w części usługowej i na klatkach schodowych zastosowano ślusarkę aluminiową. Przewiduje się zastosowanie balustrad balkonowych w konstrukcji stalowej malowanej proszkowo z wypełnieniem z barwionego szkła półhartowanego.
Przewiduje się wykończenie wnętrz wspólnych (halle, korytarze) w płytach z gresu polerowanego i pastelowych tynkach gipsowych. Posadzki hallu wejściowego i ciągów komunikacyjnych z gresu szlifowanego. Mieszkania w standardzie developerskim.