BUDYNEK BIUROWY POLSKIEJ WYTWÓRNI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH W WARSZAWIE

Pracownia architektury A1 2009 r.
Paweł Łuszcz, Piotr Stefański, Monika Karpińska
1.      ANALIZA URBANISTYCZNA
 
Projektowany budynek biurowy zlokalizowany jest w Alei Niepodległości na działce o numerze ewidencyjnym 16 (Al. Niepodległości 146). Obecnie na tym terenie znajduje się trzykondygnacyjna oficyna zlokalizowana w granicach działki. Jest to obiekt o funkcji biurowo – produkcyjnej. Budynek ten spięty jest parterowo - piętrowym łącznikiem tworzącym wąskie wewnętrzne patio. Od strony Alei Niepodległości znajduje się niezabudowany teren pełniący rolę placu gospodarczego, odgrodzony od ulicy pełnym murem. Projektowany budynek biurowy, zlokalizowany na tym terenie, będzie dopełniał pierzeję Al. Niepodległości.
 
Aleja Niepodległości jest obszarem objętym ochroną konserwatorską ze względu na walory urbanistyczne i architektoniczne. Jest to ulica powstała w latach 30-tych XX wieku w miejscu istniejących od 1916 r. ulic Topolowej i Włodarzewskiej, których wytyczenie związane było z rozszerzeniem granic Warszawy. Budowę Al. Niepodległości ukończono w 1938 r. Wznoszono tu kamienice o luksusowym charakterze z efektownymi i nowoczesnymi elewacjami. Dominował styl modernistyczny z niemieckiej szkoły projektowania tzw. Bauhausu. Budynki lokalizowane były na działkach o szerokości 15 – 20 m od ulicy z oficynami lokowanymi w podwórzu w ostrych granicach działek. Wysokość zabudowy była ograniczona do pięciu kondygnacji, w parterach przewidziano niewielkie lokale usługowe i bramowe wjazdy do poszczególnych posesji.
 
Teren przeznaczony do inwestowania jest działką o podwójnej szerokości, co wyróżnia ją w tym fragmencie pierzei.  W  kształtowaniu elewacji budynku postanowiono podkreślić tą wyjątkowość, stąd też „rozerwanie” pełnej, kamiennej elewacji szklanym pionem w miejscu szybów windowych i głównej klatki schodowej. Ponadto budynek został dopasowany wysokościami do sąsiedniej zabudowy, stąd też zróżnicowanie wysokości po obu stronach szklanego pionu.
Ze względów urbanistycznych, a także użytkowych (konieczność utrzymania dojazdu do patia w oficynie) i ewentualnych późniejszych uzgodnień z zarządcą Al. Niepodległości, zdecydowano się pozostawić dotychczasowy wjazd na działkę.
 Projektowany budynek wypełnia szczelnie przerwę w pierzei. Od strony ulicy wytworzono podcień w parterze dla zachowania charakteru zabudowy. W tym celu przewidziano także wykusze wywieszone nad chodnikiem od poziomu drugiego piętra. Dla maksymalnego zwiększenia powierzchni użytkowej budynek rozbudowano od strony wschodniej nadwieszając go tarasowo nad łącznikiem istniejącej oficyny. Wysunięcie budynku w formie uskokowych tarasów nie pogarsza warunków oświetleniowych dla funkcji znajdujących się w oficynie.
 
2.      FUNKCJA
 
Projektowany obiekt jest sześciokondygnacyjnym budynkiem biurowym z dwoma poziomami podziemnych garaży. Na ostatniej kondygnacji zlokalizowano bufet dla pracowników, dwie sale konferencyjne oraz zielony taras. Pomieszczenia biurowe, zgodnie z założeniami inwestora, to wydzielone pokoje z możliwością łączenia w większe zespoły. W poziomie parteru przewidziano hall wejściowy z informacją i pomieszczeniami ochrony. Wygospodarowano tu także otwarty parking dla 11 samochodów oraz miejsce dla przeniesienia kontenerowej stacji trafo, a także dwupasmową pochylnię zapewniającą dojazd do garażu podziemnego. Na dwóch poziomach garażu znajduje się 69 stanowisk postojowych.
Dla maksymalnego wykorzystania pojemności garażu na poziomie -2 przewidziano system niezależnego, mechanicznego parkowania.
Komunikację w budynku zapewniają dwie klatki schodowe oraz dwa przeszklone dźwigi osobowo – towarowe. Na każdej kondygnacji przewidziano zespół pomieszczeń sanitarnych i socjalnych.
 
3.      MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE
 
Elewacja budynku od strony Al. Niepodległości pokryta zostanie płytami piaskowca na ruszcie systemowym (elewacja wentylowana) oraz na fragmentach ścianą kurtynową o niewidocznej konstrukcji, szkloną szkłem refleksyjnym. Znajdujący się w poziomie parteru parking zostanie osłonięty stałą żaluzją aluminiową.
Od strony podwórza przewidziano okładzinę kamienną tylko w obrębie części tarasowej i parteru, pozostała elewacji zostanie pokryta tynkiem strukturalnym metodą mokrą lekką.