BIBLIOTEKA PUBLICZNA W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

Pracownia architektury A4 2008 r.
architekci: Daniel Frąc, Michał Tatjewski, Ewa Tatara, Maciej Kowalczyk, Emma Roskowińska



Idea

Projektowany budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim przybiera formę ksiąg przez co staje się czytelnym komunikatem i kodem architektonicznym mówiącym o mieszczącej się w nim funkcji - biblioteki.
Sąsiedztwo zamku i jego oddziaływanie poprzez oś widokową na budynek biblioteki odzwierciedlone jest przez przełamanie głównych elewacji, przez które przenika oś.
Przełamanie elewacji przybiera kształt i formę otwierających się ksiąg, zapraszających do zapoznania się z ich treścią – tu z wnętrzem biblioteki.
Najatrakcyjniejsza część budynku, z największym przeszkleniem zapewniającym przenikanie się wzajemne przestrzeni księgozbioru i otoczenia zewnętrznego, zwrócona jest w stronę Starego Miasta.


Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu inwestycji

Zgodnie z planem miejscowym teren przeznaczony jest na usługi publiczne lub komercyjne w szczególności kulturalno-oświatowe o uciążliwości niewykraczającej poza granice terenu. Część działki, na której znajdują się fundamenty klasztoru franciszkanów ma przeznaczenie na zieleń urządzoną ogólnie dostępną oraz ciąg pieszy i wejście do budynku. Projektowany budynek miejskiej biblioteki publicznej wraz z zagospodarowaniem terenu jest zgodny z przeznaczeniem i programem użytkowym zapisy planu miejscowego.



Proj
ektowany program użytkowy
Główną funkcją budynku jest biblioteka publiczna zlokalizowana na 2 kondygnacjach nadziemnych oraz pomieszczenia pomocnicze jak magazyny zbiorów, archiwum oraz pomieszczenia techniczne na kondygnacji podziemnej. Biblioteka składa się z trzech zasadniczych części: biblioteki dla dzieci, wypożyczalni dla dorosłych i czytelni dla dorosłych.
Funkcją uzupełniającą obiektu jest: sala odczytów, przestrzeń wystawowa, antykwariat oraz kawiarnia. W sali odczytów mogą być organizowane małe formy artystyczne, takie jak koncerty, projekcje filmowe (ambitne kino), odczyty, konferencje, spotkania i premiery. Projektowana kawiarnia posiada letni ogródek.
Na poziomie -1 zlokalizowano parking podziemny na 50 stanowisk postojowych oraz 5 miejsc postojowych dla jednośladów. Wjazd do parkingu zlokalizowany jest od strony północnej od ul. Zamkowej. Jest to wjazd niezadaszony o nawierzchni z kostki brukowej.



konstrukcje: Roman Nalewajko, Katarzyna Kościńska - Grabowska
instalacje wentylacji i klimatyzacji: Janusz Kozdrowicz, Marek Jasnowski, Agnieszka Duniec
instalacje sanitarne: Robert Zalewski, Sławomir Szyderski
instalacje elektryczne: Tadeusz Belowski, Piotr Król
instalacje teletechniczne: Teresa Wąsiewicz, Stanisława Bałuk, Teresa Wdowicka
drogi i zieleń: Mieczysław Śnieciński, Marek Hałasa
akustyka: Ewa Więckowska-Kosmala, Magdalena Czechowska