ROZBUDOWA URZĘDU MIEJSKIEGO W GDAŃSKU - I. WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE

Pracownia architektury A4 2008 r.
architekci: Daniel Frąc, Michał Tatjewski, Katarzyna Łachańska - Żegleń, Maciej Kowalczyk
1. Koncepcja rozwiązania projektowego Propozycja projektowa niniejszej pracy konkursowej opiera się trzech elementach:
• stworzenie mocnego akcentu - nowej oprawy dla zachodniego zakończenia osi Drogi Królewskiej
• nawiązanie do tradycji architektonicznych historycznej zabudowy Gdańska
• dipolowego układu głównych przestrzeni nowej zabudowy – dziedzińca zewnętrznego i zewnętrznego

1.1. Zachodnia oprawa osi Drogi Królewskiej
Oś Drogi Królewskiej łączy ze sobą najbardziej rozpoznawalne przestrzenie i budynki Gdańska. Większość tych elementów jest usytuowana symetrycznie. Dlatego też autorzy proponują kształtowanie nowego budynku i modernizację istniejącego w taki sposób, by powstało symetryczne domknięcie osi. Stąd budynek największe napięcia przestrzenne posiada właśnie w tym miejscu. Skrzydła budynku nawiązują formą brył do zabudowy współczesnej z płaskimi dachami i ścianami z przewaga muru ceglanego. Im bliżej centrum założenia, tym dachy stają się bardziej stromsze aż do pojawienia się dominanty – wieży, a ściany w maksymalnym stopniu przeszklone. Dzięki temu domknięcie układu osi Drogi Królewskiej staje się swego rodzaju „kryształowym”.

1.2. Tradycje zabudowy historycznej
Historyczna zabudowa Gdańska, zwłaszcza ta z czasów świetności, to zabudowa ceglana ze spadzistymi dachami ustawionymi szczytowo do ulicy. Podziały elewacyjne to prostokąty w układzie pionowym oraz okna w jasnej oprawie kamiennej. Autorzy nawiązują do tych tradycji, mając na uwadze kontynuowanie charakterystycznego dla Gdańska klimatu zabudowy. Dlatego też projektowany budynek to budynek w okładzinie ceglanej z pionowymi portfenetrami o kamiennych glifach. Dach budynku to twórcze przetworzenie historycznego układu kamieniczkowego.

1.3. Dwa dziedzińce
Kształtowanie się bryły budynku odbywa się w oparciu o dwa dziedzińce – zewnętrzny i wewnętrzny. Zewnętrzny dziedziniec jest placem miejskim o szerokości odpowiadającej szerokości placu dawnego placu wokół Bramy Wyżynnej. W ten sposób projekt koresponduje z głównymi przestrzeniami miasta. Jest to też głos w dyskusji i próba odpowiedzi na problem kształtowania zabudowy terenów Targu Siennego i Rakowego. Zewnętrzny dziedziniec w założeniach projektowych ma stać się głównym miejscem publicznym, życia miejskiego i społecznego, trochę na wzór starożytnej agory. Nowym miejscem reprezentacyjnym przyjmowania oficjalnych gości prezydenta miasta. To również miejsce węzłowe. Stąd można udać się do głównego wejścia na osi układu, do północnej części z salą obsługi mieszkańca, do wejścia Sali konferencyjnej a także do wieży. W ścisłej relacji do zewnętrznego placu pozostaje wewnętrzny dziedziniec. To przekryte świetlikiem patio to „kropka nad i” osi Drogi Królewskiej. To również rodzaj agory. Miejsce przecięcia się tras komunikacji wewnętrznej i miejsce orientacji w budynku z miejscem na recepcję ogólną.

2. Podstawowe dane techniczne
Rzędna parteru ±0,00 = 11,80 mnpm
Powierzchnia zabudowy 10 887,60 m2
Ilość kondygnacji nadziemne 5 i 6 podziemne 2
Wysokość budynku 21,40 m
Powierzchnia całkowita 67 879,33 m2
Powierzchnia netto bez parkingu podziemnego 43 867,33 m2
Parking podziemny (816 miejsc parkingowych ) 24 012,00
Kubatura brutto 302 316,90 m3