KOLEGIUM UNIWERSYTETU IM. ADAMA MICKIEWICZA W PILE - PROJEKT KONKURSOWY

Pracownia architektury A4 2006 r.
architekci: Daniel Frąc, Paweł Gumuła, Maciej Kowalczyk
Idea
Myślą przewodnią projektu jest stworzenie zabudowy będącej zaczynem miastotwórczym, początkującym narodziny nowej części Centrum Piły - miasteczka akademickiego o atrybutach samodzielnej kompozycji przestrzennej. Zaproponowana w niniejszej pracy struktura urbanistyczna to miasto "przetkane" zielenią, gdzie główną wytyczną projektową jest: pierzeja i plac, jako elementy najlepiej orientujące przestrzennie.



Wyraz architektoniczny zespołu inspirowany jest otaczającą przyrodą i procesami w niej zachodzącymi oraz jest materializacją kierunków naukowych Kolegium (biologiczno - geologicznego, nauk politycznych, filologicznego, informatycznego i humanistycznego). Stąd podstawą ideową do projektowania elewacji budynków zespołu jest profil geologiczny gleby oraz igły sosnowe jako pomysł na modelowanie słupów rozmieszczonych w podcieniach.
Ciepłe kolory pomarańczy, żółci, czerwieni pojawiające się w elewacjach są wynikiem interpretacji zjawisk bielicowania gleb wytworzonych na podłożu bogatym w związki żelaza w różnych warunkach geologicznych a formy wolnostojących słupów są odzwierciedleniem krótkopędu z wyrastającymi do góry igłami.

Skala miasta
Połączenie komunikacyjne od strony Centrum i planowanej obwodnicy zlokalizowane jest po stronie południowej obszaru. Stanowi je ulica Kołobrzeska, która osią północ-południe wyznacza kieruje widok na centralne rejony projektowanego terenu. To właśnie tam, od strony południowej, istnieje szansa na stworzenie wizytówki zespołu – zabudowy zapowiadającej i zapraszającej do założenia kampusu jako bramy do tej części miasta.



Skala miejsca
Obecnie miejsce objęte opracowaniem jest terenem niezdefiniowanym przestrzennie. Swobodne zlokalizowanie obiektów wojskowych stwarza poczucie przypadkowo zaistniałych form. Dlatego też autorzy proponują nadać temu obszarowi charakter tkanki miejskiej gdzie głównym trzonem kompozycyjnym byłaby zabudowa Kolegium UAM.


Wpływ na układ urbanistyczny dla tego terenu maja następujące elementy:
  • charakterystyczny przebieg ul. Kołobrzeskiej: od strony południowej oraz skrzyżowania i zakręty ulicy stwarzające eksponowane narożniki
  • teren, który dzięki swojemu ukształtowaniu wytwarza rodzaj skarpy od strony południowej
  • istniejąca zieleń, zwłaszcza skupiska drzew o charakterze leśnym
Powierzchnie netto:
Budynek dydaktyczny             5 146 m2
Domy studenckie                     5 237 m2
Budynek klubu i stołówka        1 582 m2
Sala sportowa                           1 368 m2