SĄD REJONOWY W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM - PROJEKT KONKURSOWY

Pracownia architektury A4 2008 r.
architekci: Michał Tatjewski, Daniel Frąc, Maciej Kowalczyk, Katarzyna Łachańska-Żegleń
Ideą projektowanej rozbudowy jest uzyskanie harmonijnej i jednolitej architektonicznie oprawy dla wewnętrznego dziedzińca kompleksu gmachów Sądu oraz stworzenie przyjaznej przestrzeni do funkcjonowania wewnątrz. Z tego założenia wyniknęły trzy przesłanki projektowe, którymi kierowali się autorzy niniejszej pracy konkursowej:

Wpisanie w kontekst przestrzenny
Obecnie tylny dziedziniec Sądu otaczają budynki od południa i wschodu. Od zachodu znajduje się parking dla samochodów, budynki gospodarcze w tym budynek pochodzący z czasów budowy gmachu głównego. Od północy zlokalizowane są budynki gospodarcze. Uzasadnionym jest zatem uporządkowanie otoczenia poprzez stworzenie pierzei zachodniej i północnej dziedzińca. Zachodnią pierzeję dziedzińca stanowić będzie nowy budynek Sadu Rejonowego a północną szpaler drzew. Przewiduje się niezbędne wyburzenia obiektów obniżających jakość i powagę przestrzeni. Projektowany budynek nawiązuje wysokością i gabarytami do zachodniego skrzydła gmachu głównego, dzięki czemu powstaje harmonijna przestrzeń urbanistyczna. Wysokość górnego gzymsu projektowanego budynku kontynuuje linię gzymsu w budynku istniejącym. Szerokość elewacji stanowiącej pierzeję dziedzińca projektowana jest tak, by uzyskać właściwe wkomponowanie fasady budynku wskazanego do zachowania w nową elewację. Autorzy chcieli przede wszystkim uniknąć osiowego położenia starego budynku.

Szlachetność i elegancja formy budująca prestiż instytucji
Dziedziniec Sądu dzięki konsekwentnie utrzymanej kolorystyce i materiałom elewacyjnym budynków otaczających uzyskuje niepowtarzalną atmosferę przestrzenności, lekkości i czystości. Dlatego też nowy budynek nawiązuje do istniejących użytymi materiałami – białym tynkiem i blachą w naturalnym kolorze stali. Dodatkowo autorzy zdecydowali o czytelnym rysunku elewacji wzmacniającym smukłość budynku, odnosząc się do proporcji otworów na elewacjach wokół dziedzińca.

Ortogonalność, czytelność i logika przestrzeni wewnętrznych
Nowy budynek swoimi rozwiązaniami przestrzennymi upodabnia się do gmachu głównego. Wiodącym elementem organizującym przestrzeń jest prostokątne patio wokół którego rozlokowano na ortogonalnej siatce pomieszczenia Sądu Rejonowego. Dziedziniec ten dzięki zaprojektowanej zieleni i możliwości nasłonecznienia staje się ważnym punktem odniesienia w wewnętrznej komunikacji budynku

Powierzchnia zabudowy 978 m2
Ilość kondygnacji nadziemne 4 podziemne 1
Wysokość budynku 16,88 m
Powierzchnia całkowita 5 038 m2
Powierzchnia netto bez parkingu podziemnego 3 419,54 m2
Parking podziemny 828,76
Powierzchnia netto razem 4 248,30
Kubatura brutto 16 274 m3