Projektowana hala zbudowana jest na bazie schematu konstrukcyjnego zapewniającego optymalne parametry sportowe oraz akustyczne sali. Prostopadłościenny kształt wnętrza oraz przekrycie konstrukcją o formie poziomych dźwigarów, unikając konstrukcji przestrzennych o dużej wysokości, zapewniają przestronność wnętrza przy zminimalizowaniu wysokości obiektu (nakaz planu nie przekraczania wysokości 12m).
Architektura obiektu, z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo cmentarza po przeciwnej stronie rzeki Srebrnej, wymaga opracowania bryły i elewacji w sposób wyważony i uspokojony. W celu zmniejszenia skali obiektu jego bryła została rozdzielona na 3 części: część dolną stanowiącą pas wejściowy z obszernym podcieniem i przeszkleniem od strony stadionu sportowego (tu zlokalizowane jest główne wejście) oraz dwie górne bryły dużej sali sportowo- widowiskowej oraz sali małej. Te trzy elementy dzięki zastosowanym zróżnicowanym materiałom elewacyjnym oraz wzajemnym relacjom tworzą harmonijną kompozycję przestrzenną i materiałową.
Struktura funkcjonalna hali polega na rozdzieleniu części przeznaczonej dla sportowców oraz uczniów od sali, w której odbywają się mecze lub widowiska i do której przychodzi publiczność. Pozwala to na niezależne funkcjonowanie obu tych stref, a na zewnątrz rozdział ten uwidacznia się w ukształtowaniu bryły budynku. Zaplecza sportowe z szatniami mogącymi pełnić funkcję garderób w czasie koncertu lub przedstawienia umieszczone są bezpośrednio przy sali, co przy jej aranżacji na potrzeby sceniczne zapewnia bezpośrednie połączenie z kulisami wydzielonymi przez ruchome kotary z jednoprzestrzennego wnętrza.
Powierzchnia zabudowy 4.320m
2 Powierzchnia całkowita 4.650m
2Powierzchnia użytkowa 4.485 m
2Kubatura netto 35.500 m
3