REGIONALNE CENTRUM DYDAKTYCZNO - KONFERENCYJNE I BIBLIOTECZNO - ADMINISTRACYJNE POLITECHNIKI RZESZOWSKIEJ

Pracownia architektury A1 2007 r.
architekci: Paweł Łuszcz, Monika Karpińska, Dorota Kulma, Rafał Rogulski
Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne Politechniki Rzeszowskiej Al. Powstańców Warszawy, Rzeszów
I nagroda w konkursie zorganizowanym przez Politechnikę Rzeszowską
Powierzchnia użytkowa 12 324 m2
Obiekt w trakcie realizacji (przewidywany termin 2009-2011)

OPIS PROJEKTU KONKURSOWEGO

I. URBANISTYKA
Zespół budynków centrum dydaktyczno-konferencyjnego i biblioteczno-administracyjnego zlokalizowano tak, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości związane z ukształtowaniem działki i konfiguracją terenu. Obiekt zaprojektowano w formie trzech przenikających się brył, tak aby podkreślić podstawowe funkcje poszczególnych części, stanowiących funkcjonalną całość. Pod zabudowę przeznaczono wschodnią stronę działki, a stronę zachodnią, pod którą przebiega kolektor kanalizacyjny, zarezerwowano na parkingi i zorganizowaną zieleń. Bryły budynków ustawiono tak, aby stanowiły one kontynuację i jednocześnie domknięcie urbanistyczne kampusu uczelni. Części zespołu zlokalizowane w parterze kontynuują ortogonalny układ istniejących budynków, natomiast górujący nad nimi szklany prostopadłościan biurowca jest równoległy do skręcającej na tej wysokości alei Powstańców Warszawy. Dojście piesze z kampusu uczelni zapewnia szeroki pasaż pieszy, zakończony placem przed wejściem głównym, natomiast dojście od alei Powstańców Warszawy umożliwiają dwa ciągi piesze przedzielone pasem zieleni. Wokół obiektu przewidziano drogę pożarową połączoną z istniejącym układem drogowym. Z drogi tej dostępne są trzy zespoły parkingów zlokalizowane na terenie oraz parking podziemny znajdujący się pod całością zespołu.

II. FUNKCJA
Budynek posiada czytelny układ funkcjonalny. Wszystkie podstawowe funkcje dostępne są z głównego hallu – pasażu, w którym umieszczono także powierzchnie komercyjne do wynajęcia. Po lewej stronie wejścia głównego zlokalizowano kompleks dydaktyczny z amfiteatralną aulą z dużą sceną z nadsceniem i odpowiednim zapleczem. Obszerne halle przed salami umożliwiają organizowanie wystaw. Druga z sal dydaktycznych, przeznaczona dla 220 osób, także posiada układ amfiteatralny. Mniejsze sale dla 170 i 150 osób mogą stanowić jedną salę o płaskiej podłodze po rozsunięciu składanej ściany. Przewidziano w nich także wnęki dla ewentualnych wysuwanych trybun składanych. Po prawej stronie wejścia głównego umieszczono zespół biblioteczny poprzedzony szatnią. Na parterze przewidziano tu salę katalogową, informację oraz wypożyczalnię. Na piętrze zaś rozlokowano czytelnie i księgozbiory z wolnym dostępem. W części niedostępnej dla czytelników ulokowano na obu kondygnacjach pomieszczenia dla pracowników oraz konserwację i ochronę zbiorów. W centrum pasażu zlokalizowano klatkę schodową prowadzącą do części administracyjnej górującej nad kompleksem. W części tej znajdują się na trzech kondygnacjach pomieszczenia rektoratu i inne pomieszczenia biurowe. Na ostatniej kondygnacji, w pobliżu rektoratu, przewidziano salę rady wydziału.

III . KONSTRUKCJA
Budynek zaprojektowano w żelbetowej konstrukcji słupowo-płytowej o zasadniczej rozpiętości 7.80 x 7.80 m zapewniającej możliwość swobodnej aranżacji pomieszczeń. Jest on całkowicie podpiwniczony. Dach nad częścią niższą stanowi stropodach żwirowy. Nad aulą przewidziano dach w konstrukcji stalowej pokryty panelami z blachy powlekanej. Nad pasażem i patiami zaprojektowano świetliki w postaci rusztów stalowych.

IV. WYKOŃCZENIE ZEWNĘTRZNE
Elewację wejściową głównego dwukondygnacyjnego korpusu budynku zaprojektowano w okładzinie z płyt piaskowca, pozostałe ściany w fakturze barwionego betonu „bris soleil”, natomiast na elewacjach części niższej okładzina ma być wykonana z płyt z naturalnego granitu lub w konstrukcji stalowej okładanej panelami blaszanymi. Szklenie ścian kurtynowych szkłem „antisol” w kolorze zielonym. Cokoły i schody zewnętrzne w okładzinie z płytek granitowych.

V. PODSTAWOWE DANE TECHNICZNE
Powierzchnia zabudowy: 6210 m2
Powierzchnia użytkowa: 12.500 m2
Powierzchnia parkingu podziemnego: 237 miejsc- 6400 m2
Kubatura: 50.000 m3
Bilans terenu
Drogi i dojazdy: 5175 m2
Dojścia i chodniki: 1111 m2
Plac przed wejściem: 1726 m2
Parkingi -206 stanowisk: 2417 m2