Architektura
Zaprojektowany budynek ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie jest obiektem o cechach reprezentacyjnych z elementami symboliki, jest sprawnie działającą funkcjonalnie i inżynieryjnie strukturą, zapewniającą właściwe warunki dla tego typu obiektów.
Dostosowując się do architektury Unter den Linden, budynek ambasady RP otrzymał fasadę wpisującą się komozycyjnie w pierzeję ulicy, fasadę o charakterze zbliżonym do monumentalnych gmachów administracji państwowej, co było jedną z przesłanek przy pracach projektowych. Monumentalność fasady wynika z przyjętego rytmu masywnych kolumn kamiennych, które to wzbogacone zostały o subtelny wątek symboliczny, łagodzący surowość kolumnady. Źródeł symboliki fasady, która ma przełożenie na całość architektury budynku, poszukiwać można zarówno bezpośrednio w organicznych kształtach szpalerów drzew Unter den Linden, jak również w pejzażach polski (falujące łany zbóż) oraz w cechach charakteryzujących emblematy obiektów rządowych (łopocąca na wietrze flaga państwowa).
„Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem, wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem;”
Wątek falujących słupów (który w bardzo prosty sposób jest do uzyskania poprzez różnicowanie grubości przedniej części słupa) pojawia się na wszystkich elewacjach budynku oraz na fragmentach stanowi pierzeję dziedzińca wewnetrznego, oprócz wrażenia falowania, wrażenia przeebywania w kilkusetletnim borze, potencjalnie może spełniac funkcje ekranowania.
Rozwiązania przestrzenno – funkcjonalne
Budynek ambasady został zaprojektowany z myślą o strefowaniu poszczególnych grup pomieszczeń. Wyodrębniono pięć części obiektu: ambasada, konsulat, część mieszkaniowo – hotelowa, wewnętrzny dziedziniec reprezentacyjny oraz część techniczna (podziemna).
Główną przestrzenią ambasady, która oprócz funkcji reprezentacyjnej pełni również rolę orientacyjno – logistyczną, jest pięciokondygnacyjny hall z oplatającą go wstęgą sch0dów, w przestrzeń którego wkracza niejako falujaca elewacja zewnętrzna. Od wschodu do holu przylega dwukondygnacyjna strefa konferencyjno – wystawiennicza z zapleczem kuchennym. Od zachodu zaprojektowano trzykondygnacyjną część konsularną, jednak dostęp do konsulatu możliwy jest jedynie bezpośrednio z ulicy unter den linden, ponieważ intencją autorów było wydzielenie części konsularnej możliwie najpełniej. Nad strefą konsulatu została zaprojektowana część administracyjno – gospodarcza ambasady a wyżej na najwyższej kondygnacji część polityczna ambasady.
Zespół ambasadora oraz strefy szczególnie chronione umieszczono we wschodnim skrzydle zespołu. Okna tego zespołu skierowane są tylko w stronę dziedzińca wewnętrznego (zachodnią) a od wschodu od sąsiada dzieli go ogród zimowy. Część mieszkalno-hotelową zaprojektowano jako oddzielny budynek, w którym mieszkania służbowe otrzymały bezpośrednie połączenie z budynkiem ambasady.
Zewnętrznym odpowiednikiem wewnętrznego holu, jako przestrzeni organizującej, jest wewnętrzny dziedziniec, na który otwiera się sala wielofunkcyjna oraz pawilon ogrodowy zlokalizowany od strony wschodniej. Dostęp do dziedzińca możliwy jest przez hol wejściowy ambasady. Główna atrakcją dziedzińca jest założenie wodne z górnym stawem na poziomie +1 i wodospadem na ścianie pawilonu ogrodowego. Na poziomie parteru przestrzeń zostanie urozmaicona przez kompozycje fontann.
W części podziemnej zespołu zostały usytuowane pomieszczenia techniczne, w tym miejsce gromadzenia odpadków, a także miejsca postojowe w liczbie 78, w tym specjalne miejsce postojowe dla samochodu ambasadora oraz miejsce na samochód dostawczy.
Materiały
Podstawowym materiałem elewacyjnym będzie piaskowiec (lub trawertyn) oraz trójszybowa ściana kurtynowa. Hol wejściowy oprócz materiałów kontynuujących elewację wzbogacony został o posadzki z twardego wapienia w kolorze kamienia na słupach oraz o dębowe drewno balustrad klatki schodowej. Ściany wewnętrzne działowe spełniać będą parametry izolacyjności akustycznej odpowiednio do funkcji a strefy chronione będą wydzielone specjalnym rodzajem ścian. W strefie pokojów biurowych zostały zaproponowane szklane ściany działowe a w strefie korytarzy motyw falujących słupów. W budynku zostały przewidziane strefy z podłogą uniesioną. Przewiduje się również montaż bezspoinowych sufitów podwieszonych o podwyższonych parametrach akustycznych.