DOM DLA POMORZA GDAŃSKIEGO - PROJEKT PASYWNYCH DOMÓW REGIONALNYCH

Pracownia architektury A4 2012 r.
Daniel Frąc, Mikołaj Gomółka

Piaszczyste wydmy, czasem skąpane w słońcu, czasem owiane mgłą. Pomiędzy nimi rybackie checze, stojące od pokoleń. Ich ciemne drewno opowiada historię ludzi, którzy z pokolenia na pokolenie związani byli z morzem. Szelest suszących się sieci rybackich i szkielety budowanych łodzi wzbogacają magiczny kaszubski krajobraz- krajobraz morza, jezior i prastarych borów. Projekt współczesnego domu regionalnego interpretuje lokalną architekturę, zamiast ją naśladować. Dostosowuje ją do aktualnych potrzeb. Forma domu odwołuję się do krajobrazu przyrodniczego i kulturowego.

Strzelisty dach nawiązuje do nadmorskich budynków takich jak żurawie portowe, wiatraki, checze rybackie. Elewacje z drewna naśladują szkielety budowanych łodzi. Dostępny wariant elewacji z blachy odwołuje się do przemysłowej, portowej tradycji Pomorza, do kadłubów statków, pokryć kontenerów. Zastosowanie sieci rybackich jako zasłony dużego przeszklenia wprowadza nie tylko niezwykły efekt światłocienia we wnętrzu, ale też sprawia, że elementy nadmorskiej kultury są obecne i wyczuwalne w budynku na co dzień. W rezultacie powstała forma syntetyczna, która wpasowuje się zarówno w historię regionu, jak i w jego współczesne potrzeby. Szczyty dachu, wyłaniające się z mgły, stanowić mogą część krajobrazu, a nie tylko ingerencję w niego.

Sercem domu jest pokój dzienny ulokowany pod strzelistym dachem. Forma dachu jest luźną interpretacją tradycyjnych pomorskich okapów przekrywających kuchnię, będącą niegdyś centrum domowego życia. Przełamanie linii dachu wyznacza też granicę między strefą dzienną i nocną domu. Dzięki temu mieszkańcy mają zapewnioną pełną prywatność w swoich sypialniach. Mimo tego przez cały dom prowadzi wyraźna oś pozwalająca na wgląd na najwyższą antresolę w części nocnej aż z ogrodu i na odwrót- z antresoli można, patrząc w dół dojrzeć taras przed domem, i ciągnący się za nim krajobraz. Wszystko to nanizane jest na oś schodów prowadzących z pierwszego piętra na antresolę, będącą miejscem wciszenia, albo też doskonałą przestrzenią do zabaw dla dzieci. Ściana szczytowa domu od strony dziennej jest przekryta szkłem. Zbliża to do mieszkańców pomorski krajobraz, znajdujący się na zewnątrz. Każda sypialnia na poddaszu ma własny mini-balkon dzięki oknom poddaszowym, otwierającym się wraz z rozkładaną barierką.

www.domyregionalne.com.pl