GIMAZJUM I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE PRZY UL. WSPÓLNEJ W MARKACH - PROJEKT KONKURSOWY

Pracownia architektury A1 2012 r.

ZAGOSPODAROWANIE TERENU

Koncepcja zagospodarowania terenu zakładała uzyskanie czytelnego podziału terenu na poszczególne funkcje oraz uzyskanie zwartego układu komunikacyjnego zapewniającego dogodny dojazd do poszczególnych zespołów funkcjonalnych.
Po stronie północno-zachodniej zlokalizowano plac szkolny , z którego dostępne są poszczególne funkcje oświatowe. Plac podzielono na dwie strefy – zieloną pełniącą
funkcję rekreacyjną i izolującą od ul. Wspólnej oraz „oficjalną” umożliwiającą organizację imprez plenerowych , apeli itp. W bezpośrednim sąsiedztwie placu , za pasem zieleni izolacyjnej przewidziano parking dla osób dowożących uczniów do gimnazjum i technikum. Lokalizacja placu szkolnego pomiędzy wyższymi budynkami dydaktycznymi dodatkowo izoluje sąsiednią zabudowę jednorodzinną od hałasu.
Kompleks budynków zlokalizowano w zachodniej części działki 74/21, natomiast tereny sportowe po wschodniej jej części. Do zespołu sportowego obejmującego halę sportową , basen , stadion i miasteczko ruchu drogowego prowadzi osobny wjazd od ulicy Wspólnej. Zespół sportowy posiada parking na 120 mp. zlokalizowany w pobliżu wejścia do części sportowej obiektu. Obsługę komunikacyjną na terenie kompleksu szkolnego zapewnia droga pożarowa okrążająca zespół budynków. Po stronie wschodniej przewidziano wejście do części sportowej zapewniające możliwość niezależnego funkcjonowania sal sportowych i pływalni. Po stronie południowo – zachodniej zespołu budynków przewidziano wyodrębnione wejście do części gastronomicznej , w sąsiedztwie którego przewidziano parking. Umożliwia to dogodne realizowanie dostaw oraz wykorzystanie części gastronomicznej do celów komercyjnych – organizacji imprez okolicznościowych.
Rozproszony układ parkingów zatopionych w zieleni zapewnia dogodną obsługę poszczególnych funkcji nie przytłaczając ilością utwardzonych powierzchni.
Poziom posadowienia zespołu budynków wyniesiony został w stosunku do zalesionej części działki , gdyż założono wykorzystanie istniejących zbiorników wodnych jako naturalnych zbiorników retencyjnych dla wód opadowych z dachów i terenów utwardzonych.


KONCEPCJA  ARCHITEKTONICZNA

W koncepcji starano się w optymalny sposób spełnić wymagania powiązań funkcjonalnych , które zostały sprecyzowane w programie konkursu. Zdecydowano się na formę układu pawilonowego , jako dającego możliwość zapewnienia dobrego oświetlenia oraz , w razie zaistnienia takiej potrzeby , etapowania inwestycji.

Budynki dydaktyczne ( gimnazjum i technikum ) zlokalizowano tak , aby zapewnić wschodnią i zachodnią ekspozycję sal lekcyjnych. Szkoły posiadają odrębne wejścia z głównego placu , podobnie jak biblioteka i budynek laboratoryjny.
Funkcje oświatowe , biblioteka i część gastronomiczna oraz zespół sportowy spięte są wewnętrznym , oświetlonym naturalnie pasażem komunikacyjnym.
Biblioteka posiada wyodrębnioną czytelnię dla uczniów gimnazjum dostępną z aneksu pasażu znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia do gimnazjum. Zespół żywienia podzielono na odrębne sale dla uczniów technikum i  gimnazjum. Sale te można połączyć za pomocą mobilnej ściany zapewniającej izolację akustyczną. Po południowej stronie budynku przewidziano wejście z szatnią i sanitariatami umożliwiające wykorzystywanie części gastronomicznej w okresie przerw w funkcjonowaniu szkoły.
Z pasażu zapewniony jest dostęp dla uczniów gimnazjum i technikum do hallu części sportowej. Zaproponowano wspólny hall szatniowy dla zespołu sal sportowych i dla pływalni. Niecki basenowe z zapleczem szatniowym zostały  wyniesione na poziom pierwszego piętra , natomiast zespół odnowy biologicznej z sala fitness zlokalizowano na parterze w oświetlonej światłem dziennym części sąsiadującej z podbaseniem i pomieszczeniami zaplecza technicznego basenu. Widownię dla części basenowej umieszczono nad szatniami lokując za nią zespół wentylatorni i centralę energetyczną budynku.
Sale sportowe oraz ich zaplecze szatniowo – sanitarne dostępne są z poziomu parteru , natomiast widownie dla sal sportowych i bufet przewidziano na poziomie pierwszego piętra. Pod trybunami stałymi umieszczono wnęki mieszczące trybuny wysuwane.
Ze względów technicznych spiętrzono szatnie i zespoły sanitarne przewidziane do obsługi pływalni i sal sportowych. Bezpośrednio nad nimi zlokalizowano pomieszczenia techniczne ( dwie wentylatornie i centrala energetyczna ).
Pomocnicza sala sportowa wyposażona w składaną scenę dostępna jest dodatkowo bezpośrednio z głównego pasażu komunikacyjnego , co umożliwia wykorzystywanie jej jako auli lub sali do przedstawień teatralnych. W Sali tej przewidziano wykorzystywanie ściany za sceną rozkładaną jako ścianki wspinaczkowej.
Na styku między główna i pomocniczą salą sportową , na poziomie pierwszego piętra zlokalizowana zostało pomieszczenie reżyserki.
Z budynkiem technikum sąsiaduje pawilon laboratoryjny podzielony na część dwukondygnacyjną mieszczącą pomieszczenia biurowe , dydaktyczne i pomocnicze oraz parterowe skrzydło o funkcji laboratoryjnej z pomieszczeniami o wysokości dwóch kondygnacji.
Wewnętrzny dziedziniec między budynkiem technikum i pawilonem laboratoryjnym zapewniający naturalne oświetlenie hallu szatniowego przeznaczony został na zielony skwer ze szklanymi pawilonami mieszczącymi stałą wystawę prac dyplomowych uczniów technikum. Dostępny jest on z hallu wejściowego technikum oraz z hallu części sportowej i stanowi jego naturalne , zielone uzupełnienie.
Centrala energetyczna obsługująca zespół budynków zlokalizowana została na poziomie drugiego piętra nad pasmem pomieszczeń pomocniczych rozdzielających halę sportową i halę basenową. Pomieszczenie to znajduje się w „środku ciężkości” rzutu całego zespołu obiektów , w miejscu zapewniającym dobre wyizolowanie pod względem drgań i akustyki oraz lokalizacji wyrzutni powietrza z wentylacji i odprowadzenia spalin.

Podstawowe dane techniczne
Powierzchnia zabudowy 9870 m2
Powierzchnia netto     17346,5 m2
W tym:
Gimnazjum   4061.01 m2
Hall ( pasaż ) 397.19 m2
Technikum    2755.87m2
Laboratorium   2065.63 m2
Biblioteka   403.91 m2
Stołówka   583.61 m2
Obiekt sportowy ( basen+hala sportowa) 2947.98 + 3843.32 = 6791.3 m2
Pomieszczenia techniczne ( wentylatornie+centrala energetyczna) 288.67 m2
Kubatura  93 914.9 m3

Powierzchnia terenów utwardzonych 12205 m2
Powierzchnia biologicznie czynna 62850 m2 ( 63.3 % )