Idea Koncepcji
Założeniem projektu jest stworzenie prostych, funkcjonalnych wnętrz, ułożonych logicznie we wzajemnych relacjach użytkowych i opartych na czytelnym układzie komunikacyjnym. Głównym elementem jest przestrzeń środkowa na osi wejścia, stworzona przez hall wejściowy i foyer sal konferencyjnych, otaczająca środkowy trzon komunikacyjny. Przestrzeń ta obudowana lekkimi, szklanymi ściankami działowymi, otwarta dużymi przeszkleniami okien, w trzech środkowych przęsłach, na pl. Powstańców Warszawy, tworzy widne przestronne wnętrze o reprezentacyjnym, klasycznym charakterze. Dostojność i powagę, godną Urzędu Państwowego, podkreśla układ odrestaurowanych belek i podciągów wspartych na prostokątnych słupach z charakterystycznymi dla tego budynku kapitelami. Zestawienie współczesnych materiałów wykończeniowych ścian tzw. „lekkich wypełnień”, z odrestaurowanym układem konstrukcji, dodatkowo wzmacnia efekt lekkości, utworzonego wnętrza, przybliżając je do zasad modernizmu i nowoczesnej architektury, zasad bliskich autorom budynku.
Realizacja założeń konserwatorskich
Projekt zachowuje układ szkieletowy słupów, podciągów, belek oraz wystroju sufitów, jako elementów historycznych, odrestaurowanych i odtworzonych. Zakresem prac restauracyjnych objęte są główne pomieszczenia reprezentacyjne, przyległe do elewacji frontowej : hall wejściowy, pomieszczenia biurowe, duża sala „A”, oraz korytarz biegnący od głównego wejścia do sali, do wejścia do czytelni ( od 2 do 7 osi ). Wszystkie elementy odrestaurowane są w kolorze sterylnej bieli. Przyjęto, że elementy dodane, takie jak: żyrandole, listwy świetlne czy listwy mocujące przesuwne ściany działowe i ścianki szklane, będą współczesne, ale będą one, harmonijnie wpisane w istniejący rysunek sufitów i belek. Stąd, jako oświetlenie, zastosowano okrągłe szklane żyrandole, podwieszone pod okrągłe plafony, proste aluminiowe listwy świetlne biegnące wokół pól sufitowych, oraz listwowe mocowania ścianek, prowadzone osiowo pomiędzy słupami.
Układ funkcjonalny (rozłożenie programu funkcjonalno-użytkowego)
Hall wejściowy – centralnie położony z osiowym wejściem głównym. Ściana wejściowa i „kieszenie” przy przedsionku zostały zamienione na szklany, szeroki wiatrołap z drzwiami rozsuwanymi, automatycznymi. Schody pierwotne do toalet przewidziano do rozbiórki, strop brakujący do uzupełnienia. Powstaje szerokie przestrzenne wejście wprowadzające nas na symetrycznie ( osiowo do wejścia ) ustawiony trzon komunikacyjny. Znajdujące się w nim rozsuwane szklane drzwi, prowadzą do wewnętrznego hallu, przeznaczonego tylko dla pracowników urzędu, z którego następuje połączenie z biurami UOKiK na wyższych piętrach.
Lada recepcji, w formie „świecącego oranżem” prostopadłościanu-wyspy obejmuje słup wewnętrzny po lewej stronie od osi wejścia. Centralne ustawienie recepcji zapewnia doskonałą widoczność i kontrolę nad ruchem wejściowym i wewnętrznym w strefie całego hallu. W aneksie, po lewej stronie, znajduje się miejsce dla użytkowników internetu, dalej, na osi korytarza mamy wejście do wydzielonej strefy biurowej, poprzez kontrolę dostępu lub odpowiednią kartę dla gości z recepcji.
Idąc dalej, po lewej stronie trzonu centralnego, przechodzimy do hallu szatniowego z ladą szatni, która może być zasuwana modułową ścianką szklaną. Hall szatniowy kończy się symetrycznymi wejściami do toalet dla gości, za szatnią dla osóbniepełnosprawnych, a vis a vis, do zejścia do piwnicy, gdzie zlokalizowano cały zespół toalet damskich i męskich dla potrzeb gości Centrum. Widok zamyka nowe szerokie przebicie z 1 okrągłym „drewnianym” słupem, za którym przechodzimy do wewnętrznego korytarza przy sali „B” i dalej do foyer z aneksem gastronomicznym.Podobnie, jak po lewej stronie od wejścia, chodzimy po stronie prawej, gdzie mijając aneks wypoczynkowy z wolnostojącymi formami kanap, na prawej ścianie mamy wejścia do dużej wielofunkcyjnej sali „A” (główne wejście na osi poprzecznej jak do biur), a dalej dochodzimy do aneksu gastronomicznego pod identycznym nowym „przebiciem” z kolumną.